Polski

Nowy album: słuchaj czytając

STAN BRECKENRIDGE

Krótki życiorys

Stan Breckenridge jest amerykańskim wokalistą, pianistą muzyki soulowej i jazzowej, kompozytorem i autorem testów. Posiada tytuł doktora w dziecinie muzykologii, nadany przez Uniwersytet  Claremont w Kalifornii, USA. Nagrodzony w roku 2019 wyróżnieniem Amicus Poloniae (“Friend of Poland”),  przyznawanym corocznie obywatelom USA za zasługi w dziedzinie rozwoju stosunków polsko-amerykańskich.

Stan Breckenridge wystąpił w charakterze gościa specjalnego w lutym 2022 w Dubaju podczas wystawy Expo 2020 (trwającej od października 2021 do marca 2022). Polskiej publiczności dał się poznać, na przykład, występując dwukrotnie, wspólnie z Basią Gąsienicą Giewont na antenie Dzień Dobry TVN (listopad 2020 oraz luty 2021); czterokrotnie gościł też w programie Jaka to Melodia; grał też dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz jako gość specjalny podczas polsko-amerykańskiego pikniku wojskowego, „Razem Bezpieczni”, zorganizowanego z okazji wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce a także podczas obchodów Amerykańskiego Dnia Niepodległości w Krakowie; jak również na zaproszenie min. Ambasadorów USA w Polsce,  Paula W. Jonesa, Stephen D. Mulla oraz Lee A. Feinsteina; czy też na zaproszenie  Ambasador USA  w Polsce, Georgette Mosbacher, podczas uroczystości nadania mu nagrody Amicus Poloniae w 2019 przez Ambasadora Rzeczypospolitej  w USA Piotra Wilczka.

W czerwcu 2022 ukaże się jego nowy singiel, pod tytułem „What’s Going On-Co Się Dzieje”. Wspólnie z Basią Gąsienicą Giewont, w lutym 2021, Stan Breckenridge nagrał napisaną przez siebie piosenkę zatytułowaną „Loving You”, która swoją premierę miała 18 lutego na antenie Dzień Dobry TVN. Także w 2021,  Stan Breckenridge wystąpił na płycie autorstwa Józefa Eliasza z udziałem Eljazz Big Band, pod tytułem Polish Songs, na której Stan śpiewa piosenki napisane przez znanych i lubianych polskich kompozytorów. W 2020, Stan Breckenridge wspólnie z Basią Gąsienicą Giewont nagrali autorską wersję popularnej piosenki świątecznej „Baby It’s Cold Outside.” W tym samym roku, Stan Breckenridge skomponował i nagrał siedem singli, których motywem przewodnim jest rok pandemii  COVID-19; są to: „Nostalgia,” „The Battle: Race Against Time”, „It Changed My Life,” „A Night in Vienna,” „Waterfall No.2,” „Eternal Hope,” oraz “Ready to Play.” Również w 2020, Stan Breckenridge napisał oraz nagrał utwór zatytułowany „A New Beginning”, uświetniający inaugurację Szkoły Nauk o Języku i Literaturze na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stan Breckenridge ma na swoim koncie jedenaście albumów: Stan Breckenridge Performs Jazz, Blues, Rhythm & Blues, and Soul (15 kwietnia 2019), Black and Tan Fantasy (2017 wspólnie z Jazz Band Ball Orchestra), Inspirations (2014), Out of Love for Jazz (2012), Reflections (2009), A Soulful Christmas (2008), This is My Song (2007), Live in Poland (2005), Solo (2003), Meditations (2001),oraz  Expositions (1999).

Oprócz działalności artystycznej, Doktor Stan Breckenridge piastuje stanowisko profesora wizytującego na Wydziale Anglistyki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Wcześniej był Dyrektorem Wydziału Studiów Afroamerykańskich na Stanowym Uniwersytecie Kalifornii we Fullerton. Stan Breckenridge otrzymał stypendium jako United States Distinguished Chair Fulbright  Scholar w Polsce –  nauczając w latach 2012–2013 na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, oraz, w 2013-2014, na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Był także stypendystą programu Fulbrighta w Polsce w 2005. Doktor Stan Breckenridge jest także autorem czterech podręczników uniwersyteckich: On African American Music (2021): Music Taste or Waste: Critical Listening Skills for Students, Teachers, and Parents (wydanie trzecie: 2018); Popular Music in America: Forging the American Spirit (wydanie trzecie: 2015); oraz African American Music for Everyone: Including Theater, Film and Dance (wydanie trzecie: 2014). Http://stanbreckenridge.com